2023-11-16

Podsumowanie sezonu 2023

Miniony sezon z całą pewnością uznać możemy za wspólny sukces – nasz, tj. zespołu Afloparku, jak i Państwa, którzy każdego miesiąca odwiedzaliście ogrody w poszukiwaniu inspiracji, spokoju oraz piękna natury. Dziękujemy Wam za każdy, spędzony wspólnie dzień!

Wraz z końcem tegorocznego sezonu, czas również na podsumowanie najważniejszych inicjatyw oraz wydarzeń, które Aflopark oferował swoim gościom. Raz jeszcze wróćmy do nich pamięcią.

Z myślą o odwiedzających

Na początek chcielibyśmy wspomnieć o akcji, która szczególnie zapadła nam w pamięci – wraz z początkiem roku zaangażowaliśmy się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, przekazując na licytację pierwszą w historii kartę dożywotniego wstępu do Afloparku! Wylicytowana podczas 31. finału WOŚP w Pabianicach, uprawnia nabywcę do nielimitowanych spacerów po naszym ogrodzie. Co jednak ważniejsze, kwota z licytacji w całości przekazana została na walkę z sepsą.

Miniony sezon rozpoczęliśmy wiosną oraz ofertą przygotowaną specjalnie dla szkół. Specjalnie dla uczniów przygotowaliśmy ofertę lekcji na świeżym powietrzu, podczas której mieli okazję m.in. podziwiać budzącą się do życia przyrodę, poszukać pierwszych oznak wiosny wraz z ogrodnikiem Afloparku, wziąć udział w warsztatach z sadzenia roślin, czy pochwalić się przygotowaną wspólnie marzanną. To nie jedyne atrakcje przygotowane w tym roku dla dzieci i młodzieży. Za nami kilka gier terenowych skupiających się na znajomości roślin, poszukiwanie wielkanocnego zająca, czy plenerowe warsztaty malarskie, podczas których Wasze pociechy prezentowały nam własny sposób patrzenia na Aflopark.

Bardzo ważnym dla nas projektem było także stworzenie dla gości albumu prezentującego to, co w naszych ogrodach najpiękniejsze – zieleń, kwiaty oraz miejsca stworzone dla miłośników natury. Tak powstał album fotograficzny, pt. Aflopark – ogrody Grażyny i Andrzeja Furmanów, którego premiera zainaugurowana została podczas plenerowego wernisażu. Album przez cały czas nabyć można w kasie Afloparku. Jest to obowiązkowa pozycja nie tylko fotografów i pasjonatów przyrody w obiektywie!

Spora dawka atrakcji towarzyszyła również ofercie muzycznej. W tym roku mieliśmy okazję zainaugurować III Bloom Festival, w ramach którego odbyło się aż 8 koncertów plenerowych. Swoje występy zaprezentowali: Adam Snopek, Robert Janowski TRIO, Marcin Wyrostek TRIO oraz zespoły: Ostatnie Kuszenie Małgorzaty, Pabianicki Salon Muzyczny, Candela, The Beatlmen i Orkiestra Dęta z Górki Pabianickiej.

Nie będziemy jednak ukrywać, że spośród wszystkich organizowanych przez nas działań, to właśnie te związane z naturą, roślinnością, czy edukacją przyrodniczą, były szczególnie bliskie naszemu sercu. Stąd też sezon 2023 pełen był spotkań z ekspertami, którzy przybliżali nam swoje pasje, a także uczyli jak patrzeć na naturę z innej perspektywy. Za nami 7 spotkań ze specjalistami, m.in. ornitologiem, pszczelarką, znawcami traw czy ekspertami z największych w Polsce arboretum. Na terenie Afloparku odbyło się 5 spotkań warsztatowych, podczas których uczyliśmy się różnych kompozycji florystycznych, czy też produkcji miodu. Każdy z Was mógł również wziąć udział w specjalnych dniach dla fotografów, kiedy to park oddawany był w ręce pasjonatów z aparatami. W ciągu całego sezonu odbyło się aż 7 festiwali kwiatowych oraz owocowych, podczas których pierwsze skrzypce grały m.in. piwonie, róże, liliowce oraz trawy ozdobne. Wydarzeniom tym zawsze towarzyszyły tematyczne kiermasze, plebiscyty na najładniejsze odmiany, a także dodatkowe atrakcje skierowane do rodzin.

Ostatnim, dużym wydarzeniem sezonowym były obchody z okazji Międzynarodowego Dnia Seniora, które ze względu na charakter inicjatywy świętowane były częściowo w ogrodzie, a częściowo w galerii sztuki Aflopa Art. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję wzięcia udziału z oprowadzaniu po Afloparku, posłuchać występów pabianickich seniorów, ale przede wszystkim – delektować się recitalem muzyczno-poetyckim zaprezentowanym przez artystkę Laurę Łącz.

Sukcesy zespołu

Ostatnie 7 miesięcy to dla nas najlepsze potwierdzenie, iż wizja tego miejsca oraz obrany sposób działania są słuszne i warte każdej pracy. Niezwykle cenne są Wasze słowa docenienia, pochwały, a także liczne powroty i towarzystwo podczas comiesięcznych spacerów z naszą główną ogrodniczką Anią.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że Anna Bienias oraz technik architektury krajobrazu – Agnieszka Lorek, zdobyły w tym roku 2. miejsce w prestiżowym konkursie „Zielona Architektura”. W ramach konkursu nagradzanego przez Marszałka Województwa Łódzkiego, zgłaszający mieli za zadanie zaprojektowanie ogrodu o wymiarach 8×8 metrów na zabytkowym terenie Muzeum w Nieborowie i Arkadii. Projekt naszych Pań znalazł się w samej czołówce konkursu, co pokazuje, jak niesamowici ludzie pracują nad sukcesem Afloparku.

Kolejnym powodem do dumy jest zakwalifikowanie Afloparku na liście 10 najciekawszych miejsc w Polsce według redakcji magazynu Gardeners’ World Polska. To niesamowite wyróżnienie, jak również docenienie naszych starań o wspólną, zieloną przestrzeń.

Jakie zmiany czekają nas w przyszłym roku?

Jak już doskonale wiecie, intensywnie pracujemy nad stworzeniem ogrodu różanego w stylu angielskim. Zakończenie projektu przewidujemy na czerwiec, a jego realizacja da nam szansę na ubieganie się o certyfikaty oraz oceny od najlepszych specjalistów – tytuł kolekcji narodowej, certyfikat od Światowego Towarzystwa Różanego to wyzwania, którym z pewnością chcemy sprostać.

Na Waszych oczach zmienia się również nowy teren leżący przy naszym ogrodzie, który przeobrażamy w staw kąpielowy, pełny różnorodności biologicznej. Znajdą się tam m.in. ogród trawiasto-bylinowy i strumień wypływający z wrzosowiska.

Innym stojącym przed nami wyzwaniem będzie przygotowanie stałej oferty dla uczniów z pabianickich szkół – aby zyskali oni szansę na to, by chociaż jeden dzień uczyli się naszym parku. W ten sposób połączymy przyjemne z pożytecznym, a miło spędzony czas na łonie natury, z edukacją.

Zanim jednak to nastąpi, a my ponownie spotkamy się z Wami na ścieżkach Afloparku, w pocie czoła przygotowywać będziemy atrakcje na kolejny sezon ogrodowy. Obserwujcie nasz fanpage na Facebook’u, ponieważ mimo przerwy, nie pozwolimy o sobie zapomnieć…

Do zobaczenia wiosną 2024 roku! 

...wróć