2023-03-12

Podsumowanie 2022 roku – wywiad z Panem Andrzejem Furmanem

Za nami kolejny rok z Afloparkiem, jak zostanie on przez Pana zapamiętany?

Najważniejszym wydarzeniem roku 2022 był obiad charytatywny z parą prezydencką – Aleksandrem i Jolantą Kwaśniewskimi. Po raz kolejny ustalona formuła zbierania pieniędzy na szczytny cel okazała się strzałem w dziesiątkę. Podczas tegorocznego wydarzenia zbieraliśmy pieniądze na sprzęt medyczny do leczenia rannych w wyniku wojny na Ukrainie.

Jestem też dumny, że na terenie parku odbyła się sesja Rady Miasta Pabianic, poruszająca temat neutralności klimatycznej miasta do roku 2035. Wydarzenie to pokazało jak dużo jeszcze musimy się uczyć, aby szybciej rozwijać nasze miasto i Polskę, ale też, że są sprawy, w których nie powinno być podziałów na „my” i „oni” – to nie jest dobre rozwiązanie.

Przede wszystkim jednak, mijający rok zapamiętam jako ten, w którym przez cały sezon nasz ogród przepięknie się prezentował. Kto nie wierzy, niech spojrzy na  zdjęcia naszych gości – one nie kłamią.

Proszę opowiedzieć o miejscu w ogrodzie, które w mijającym roku napawało Pana największą dumą.

Bezsprzecznie najpiękniejsza była kolekcja piwonii. Okres ich kwitnienia był czasem kiedy trudno mi było wracać z parku do domu. Przez niemal dwa tygodnie kwitnące kwiaty piwonii były po prostu przepiękne i napawały mnie ogromną dumą. Warto pracować dla takich chwil.

Co nowego pojawiło się w ogrodzie w roku 2022?

Od samego początku w planach parku był pomysł założenia ogrodu z ziołami, które wykorzystywane są w produkcji suplementów diety i leków. Stworzyliśmy go właśnie w2022 roku i zgodnie z przewidywaniami, od samego początku budził duże zainteresowanie naszych gości.

Ogród to nie tylko piękno natury, ale też wydarzenia kulturalne, które w ogrodach miały miejsce. Które z nich podobały się Panu najbardziej?

Pomysł koncertów w parku realizujemy kolejny już rok. W ramach tegorocznego, II Bloom Festiwalu, odbyło się sześć koncertów. Co prawda, aura nie zawsze nam sprzyjała i niestety tylko część z nich odbyła się w parku, zaś gdy padało koncerty organizowaliśmy w Galerii Aflopa Art przy ul. Żeromskiego 17.

Za najciekawszy oceniam koncert Wiktora Wahla – młodego pianisty pabianiczanina, który rokuje na duży sukces, jeśli tylko artysta dalej będzie rozwijał swój talent. Jego muzyczny popis zdobył głośny aplauz publiczności. Mnie ucieszyło, że na koncercie był również nauczyciel naszego adepta dr hab. Wojciech Kubica, który również zasiadł do fortepianu, aby zachwycić publiczność wykonaniem utworów Fryderyka Chopina, m.in. Nokturnu Des-dur op. 27 nr 2, czy Etiudy c-moll op. 10 nr 12. Nie była to jednak ostatnia niespodzianka tego koncertu, bo wśród publiczności obecny był jeszcze jeden, młody pianista – Jan Abramczyk, z którym Wiktor Wahl spotyka się na koncertach fortepianowych.  Jan zagrał dla nas dwa utwory sławnych klasyków: Felixa Mendelssohna – Wariacje op. 54 oraz Karola Szymanowskiego – Preludium c-moll op. 1 nr 7. Publiczność była zachwycona! 

Wróćmy jeszcze do cyklu charytatywnych obiadów z Prezydentami. Czy mógłby Pan podsumować tegoroczną edycję? Ile pieniędzy udało się zebrać?

Jestem bardzo zadowolony z przebiegu wydarzenia, jak również kwoty, którą udało nam się podczas niego zebrać. Na pomoc tak bardzo potrzebującym zebraliśmy w tym roku blisko 200.000 złotych.

Jaki będzie rok 2023?

Mam nadzieję, że pogodny. Rok 2023 ma być w parku rokiem róż, a te kwiaty nie lubią zbyt częstego oraz obfitego deszczu. Na pewno będzie też pracowity, bowiem już rozpoczęliśmy prace nad stworzeniem ogrodu różanego w stylu angielskim. 

To, co już teraz jest w parku, myślę o różach oraz powstającym ogrodzie, da nam szansę na ubieganie się o certyfikaty oraz ocenę naszej pracy od specjalistów. Tytuł kolekcji narodowej, certyfikat od Światowego Towarzystwa Różanego to wyzwania, którym z pewnością chcemy sprostać. 

Nie tak dawno kupiliśmy zaniedbany teren leżący przy naszym ogrodzie i chcemy stworzyć tam park krajobrazowy. Aflopark zwiększył więc swój areał o kolejne tysiące metrów. Ten fragment terenu ma być czymś zupełnie innym. Wśród naszych planów jest również ten dotyczący otwarcia przy parku sklepu z ekologiczną żywnością. Pomysł przywieźliśmy z Anglii, gdzie podziwialiśmy ogród, w którym nie używa się chemii do zwalczania szkodników, nawozów sztucznych, itp. Ostatnim stojącym przed nami wyzwaniem, o którym trzeba wspomnieć  to pomysł, aby w przyszłym roku każdy uczeń z pabianickich szkół chociaż jeden dzień uczył się w naszym parku. Myślę, że to doskonały sposób połączenia pożytecznego z przyjemnym, o dodatkowych walorach edukacyjnych, ale też zdrowotnych, dlatego warto o to zawalczyć.

...wróć