Powrót do góry

Historia

Aflopark background image
Info icon
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – wtorek: zamknięte
Środa – piątek: 10.00 – 18.00
Sobota – niedziela i święta: 10.00–18.00
Info icon
Adres:

Partyzancka 195, Pabianice

Mapa dojazdu

Aflopark to największy prywatny ogród w centralnej Polsce. Jego mniejsza część, znajdująca się po stronie Ksawerowa, otwarta została w czerwcu 2020 r. Ta znacznie większa, o powierzchni ponad 4 hektarów, a znajdująca się już po stronie Pabianic – niemal rok później.

Park z osobistą historią w tle

Aflopark powstał na prywatnym terenie należącym do rodziny Furmanów. W sumie obejmuje powierzchnię niemalże 5 ha, co czyni go największym prywatnym ogrodem, udostępnianym gościom w tej części Polski. Dlaczego akurat tam?

„To miejsce mojego dzieciństwa – mówi Andrzej Furman, pomysłodawca i właściciel Afloparku. Urodziłem się w domu, który obecnie służy za parkową restaurację. Tu dorastałem, stąd pochodzą moje pierwsze wspomnienia z dzieciństwa. Z okien naszego domu roztaczał się widok na ogród prowadzony przez panią Helenę Wdowiak. Były tam drzewka owocowe, urodzajne jabłonie, a także… pole buraków cukrowych. Pamiętam, jak podglądałem je przez płot. Aflopark to przywołanie wspomnień z tego okresu, to spełnione marzenie o powrocie do natury w nowocześniejszej wersji.”

Prace nad ogrodem ruszyły w 2019 roku. Pieczę nad wszystkimi roślinami sprawował wówczas architekt krajobrazu – Łukasz Tarapacz, który posiadał kilkunastoletnie doświadczenie jako ogrodnik rodziny, ale też należących do niej firm Aflofarm i Aflopa.

Mniejsza (0,8 ha) część ogrodu znajduje się po stronie Ksawerowa. Można w niej podziwiać kwiaty z grup liliowców, powojników oraz róż. To właśnie róże zdominowały tę część parku – jest ich tu ponad 158 odmian, w sumie prawie 3500 sztuk posadzonych na 12 rabatach. Druga część Afloparku (ponad 4 ha) znajduje się tuż naprzeciw, ale już po stronie Pabianic. Oprócz bogatych nasadzeń znajdą się w niej oczko wodne, skrzynie z ziołami, altana koncertowa oraz wąwóz.

Na miłośników bezpośredniego kontaktu z naturą czeka wyjątkowa niespodzianka – w pełni bezpiecznie mogą zwiedzać park na boso – zachęca do tego idealny trawnik.

Aflopark jest zieloną przystanią w środku miasta, w której można odpocząć oraz nacieszyć się naturą – to wyjątkowe miejsce, które zachwyca swoją różnorodnością o każdej porze roku!